Omezení poslanecké imunity

Po 20 letech planých slibů a po 15 nezdařených pokusech se Poslanecké sněmovně podařilo schválit omezení poslanecké imunity.

Omezení poslanecké imunity

Ta by nově neměla být doživotní, ale trvala by pouze po dobu trvání mandátu. Změna se týká také ústavních soudců, kteří by měli požívat imunity jen po dobu výkonu funkce. Pokud novela Ústavyprojde Senátem, začne platit od začátku příštího roku.

Návrh na změnu zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky, podali společně zástupci všech parlamentních politických stran. Pro jeho schválení pak hlasovalo 156 ze 161 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.

V současné době rozhoduje o vydání poslanců k trestnímu stíhání Poslanecká sněmovna, o vydání senátorů a ústavních soudců rozhoduje Senát. Odepře-li příslušná komora souhlas s trestním stíháním, je už navždy vyloučeno. A právě tato ustanovení obsažená v Ústavě v článcích 27 a 86 se novelou mění. Podle nového znění bude trestní stíhání při odepření souhlasu vyloučeno u poslanců a senátorů pouze po dobu trvání mandátu a u ústavních soudců po dobu trvání funkce. Nic tedy nebude bránit tomu, aby trestní stíhání bylo zahájeno po zániku mandátu či funkce. Tato doba se nebude počítat do promlčecí doby.

Novela je nyní postoupena k projednání v Senátu, pokud senátoři návrh schválí, začne platit od 1. 1. 2013. Protože se jedná o změnu Ústavy, je i tato novela ústavním zákonem, který prezident republiky podle čl. 62 Ústavy nemůže, na rozdíl od běžných zákonů, vrátit Parlamentu.


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.