Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rezidenční trh

Rekordní zájem o bydlení se paradoxně neprojevil v cenách, tedy alespoň ze čtvrtletního pohledu. Metr čtvereční se na konci roku prodával za necelých 108 tisíc korun, což bylo o dvě procenta méně než ve třetím kvartálu. Oproti stejnému období roku 2019 je to nicméně naopak o 2,2 procenta více. Nejdráž vyšly velké, čtyřpokojové byty, jejichž cena atakovala hranici 120 tisíc za metr čtvereční. Loňský rok se nesl ve znamení zdražování i v regionech. Podle údajů realitního serveru Reality Mix ve čtvrtém kvartálu meziročně zdražily nové i starší nemovitosti ve všech krajských městech bez výjimky. Jediné dvě krajské metropole se přitom udržely na jednociferném růstu cen: Jihlava a Olomouc. Naopak nejvíc rostly ceny v Liberci, meziročně téměř o dvě pětiny, skoro o třetinu pak podražilo vlastní bydlení v Ústí nad Labem nebo Ostravě. V obou případech nicméně šlo o růst z nízkých hodnot a obě města dál zůstávají nejlevnějšími v Česku. Jestliže prodeje nemovitostí koronavirová epidemie nepoznamenala, dramaticky se naopak projevila v jednom segmentu – nájmech v hlavním městě. Výpadky turismu se podepsaly na dvouciferném zlevnění nájmů v sedmi z deseti hlavních pražských městských částí. Nejtvrdší dopady pocítili pronajímatelé bytů v centru: v Praze 1 byly ve čtvrtém kvartálu 2020 nájmy meziročně levnější o téměř 27 procent, v Praze 2 pak skoro o pětinu.

Kanceláře

V posledním čtvrtletí loňského roku developeři v Praze dokončili podle Prague Research Forum 19,7 tisíce metrů čtverečních nových kancelářských ploch, a to v jediném projektu. Šlo o rekonstrukci památkově chráněné budovy Bubenská 1 v Praze 7. Celkem tak Praha na konci roku 2020 disponovala zhruba 3,75 milionu metrů čtverečních moderních kanceláří. Rozestavěno pak bylo ve čtvrtém kvartálu přes 136 tisíc metrů dalších administrativních ploch, z nichž necelých 100 tisíc metrů má být dokončeno ještě letos. Celková hrubá realizovaná poptávka (včetně renegociací a podnájmů) dosáhla na konci roku objemu 98,7 tisíce metrů, což představuje mezičtvrtletní nárůst o téměř o pětinu, ale zároveň meziroční pokles o třetinu. Největší poptávka po kancelářích byla Praze 4 (22 procent), v Praze 8 (16 procent) a Praze 7 (15 procent). Podíl neobsazených kanceláří se ve čtvrtém kvartálu nezměnil a zůstal na stejné úrovni jako o čtvrtletí dřív, tedy sedmi procent. Volných kanceláří bylo v Praze asi 260 tisíc metrů čtverečních, z toho nejvíc v Praze 8, kde neobsazenost dosáhla téměř devíti procent. Nejméně volných kanceláří bylo v Praze 2, a to pouhých pět tisíc metrů.

Nejzajímavější realitní transakce

Churchill Square Prodejce: Penta Real Estate Kupující: Českomoravská Nemovitostní

Rustonka - J&T Prodejce: Gramexo Kupující: J&T

Barrandov rental apartments Prodejce: Finep Kupující: Zeitgeist Asset Management

Stýblův dům Prodejce: Soukromí vlastníci Kupující: Sekyra Group

IBC Prodejce: Mint Investment Kupující: Generali Real Estate

Sousedé.cz - s námi máte domy v kapse

  • Revoluční platforma pro společenství vlastníků s cílem ušetřit peníze, čas a nervy.
  • Zjednodušení práce, které ocení především předseda SVJ, výbory SVJ a správce SVJ.
  • Vše důležité na jednom místě, vždy a odkudkoliv dostupné a přehledné.
  • Přehledný komunikační kanál, který umožňuje rychlou distribuci dokumentů s garancí přečtení a evidenci závad

Zaregistrujte se a vyzkoušejte náš portál SVJ. Zjednodušte si život a využijte online prostředí. Mějte váš dům v kapse.


Mohlo by vás zajímat

Schodolezy vám pomohou překonat bariéry

Schodolezy vám pomohou překonat bariéry

Když jsme mladí a zdraví a nastěhujeme se do krásného bytu ve třetím patře bez výtahu, nenapadne nás, že jednou může nastat situace, kdy se ocitneme v pasti, odříznuti od zbytku světa. Schody se stávají nečekaným problémem.

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.