Vývoj trhu nemovitostí – IV. čtvrtletí 2017

Netrpělivě očekávaná data za čtvrtý kvartál jsou konečně k dispozici. Který expertní tábor měl pravdu? Ten, který podporuje teorii o cenové bublině nebo ten, který tvrdí, že si na vysoké ceny nemovitostí máme zvyknout? Máme očekávat zvrat nebo nám zřetelné a jasné trendy zůstanou opět skryty? Na senzační zprávy bývají data dost chudá, přesto nám tentokrát průlomový závěr vydat umožní. Ceny všech segmentů nemovitostí se po 9 letech dostaly nad předkrizovou úroveň roku 2008. Nemovitosti v ČR jsou tak na svém historickém maximu, pád cen z důvodu finanční krize je vyrovnán. Zda jde o zprávu dobrou či nikoliv bude záležet na komplexním posouzení zvláště s přihlédnutím k makroekonomickému kontextu, což přenecháme jiným. My se nyní podíváme blíže, jaká konkrétní čísla nám HB index za IV. čtvrtletí ukázal.

Vývoj trhu nemovitostí – IV. čtvrtletí 2017

Ceny bytů

Není žádným velkým překvapením, že ceny bytů opět rostly, a to o 2,5 % oproti předchozímu čtvrtletí. Celkový růst cen bytů za rok 2017 přesáhl 10 % (10,4 %). Poptávka je stabilně po bytech typu 2+kk, v panelácích o 3+1. Poptávka je setrvalá, nabídka slábne a tlak na ceny proto stále roste. Na tomto místě je ale třeba zmínit, že rozdíl mezi nabídkovou a realizovanou cenou roste, což indikuje, že kupující jsou stále méně ochotni vysoké ceny akceptovat. Z toho důvodu je na místě se domnívat, že ceny se již brzy dostanou do rovnováhy, ale zřejmě ne plošně. V žádaných lokalitách porostou stále, i když menším tempem. Konec roku 2017 také definitivně potvrdil, že kvůli cenám se zájem kupujících z Prahy přelévá do Středočeského kraje, kde jsou žádané lokality s příměstským spojením.

Ceny rodinných domů

Rodinné domy rostly také svižně, v meziročním srovnání dokonce svižněji, než v letech předchozích. Za poslední čtvrtletí roku 2017 se vyšplhaly o 1,7 %, celkový roční nárůst cen se tak zastavil až pod 7 % (6,6 %). Prodává se prakticky cokoliv, od starších domů určených k rekonstrukci, až po novostavby řadových domů nebo nízkoenergetických staveb. Trendy jednoznačně míří k montovaným stavbám, které si razí cestu trhem novostaveb. V roce 2017 činil jejich podíl už 12,5 % z celkové produkce a stále častěji jim přicházejí na chuť nejen privátní stavebníci, ale i developeři.

Ceny pozemků

Pozemky se převládajícímu růstovému trendu trochu vymykají. Rostou pomalu, v posledním čtvrtletí dokonce stagnovaly. Podíváme-li se na ně ovšem v širším kontextu, od roku 2008 rostly navzdory krizi setrvale a žádný propad nezažily. Znamená to tedy, že aktuálně jsou skutečně drahé, proto i ten mírný cenový vzestup – meziročně o 3,2 %. Zájem kupujících se přenáší z okolí měst, kde jsou ceny nejvyšší, do širších periferií s horší infrastrukturou. Developeři naopak vyhledávají pozemky v prolukách nebo pod domy vhodnými k demolici. Takové parcely jsou žádané a výrazně dražší.

Vývojové ukazatele

Na souhrnném grafu je patrná informace z úvodu článku. Nemovitosti překonaly propad po roce 2008 a jsou na svých historických maximech.

Následující dva grafy nám dají odpovědi na otázky kolem poptávky a tolik diskutované „cenové bublině“.

Podíváme-li se blíže na statistická data z katastrálního úřadu, počet provedených vkladů vlastnického práva klesá, což znamená, že klesá poptávka po nemovitostech – meziročně o 4 %. Ceny jsou už pro řadu kupujících neakceptovatelné a spolu s rostoucími sazbami a regulací ČNB, která svým tlakem na komerční banky ztížila přístup k hypotékám, skutečně dochází ke zchlazení trhu. Cenové bubliny vznikají při rostoucích cenách a zároveň trvale rostoucí poptávce. Vývoj ukazuje, že tomu tak není, poptávka krátkodobě i střednědobě klesá a cenová bublina se netvoří.

(zdroj dat: HB Index 4Q 2017, foto: wikimedia.org)


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.