Zahrádka na balkoně? Víme, jak na to!

Bydlíte v bytě a smutníte, že nemáte vlastní zahrádku? Nemusíte! V bytě bez balkonu si snadno vytvoříte zátiší z pokojových rostlin, které vám jistě budou dělat radost celý rok. A v bytě s balkonem se vám otevírají nepřeberné možnosti.

Zahrádka na balkoně? Víme, jak na to!

Veškeré potřeby pro zkrášlení balkonu pořídíte jednoduše v Nábytku u sousedé.cz.

Orientace balkonu

Nejdůležitější je vědět, na jakou světovou stranu je váš balkon orientován. Těžko se bude dařit rostlinám zvyklým na teplo a světlo na balkoně na severní straně domu. Naopak jiné rostliny touží po stínu a na sluníčku se jim nedaří. Pokud si nejste jistí, využijte náš malý přehled a ozdobte si balkon správnými rostlinkami:

Východní strana

 • Muškáty – jsou prostě klasika. Vyberete si z různých barev i tvarů. A je na vás, zda zvolíte převislé nebo vzpřímené.
 • Petunie – oblíbené letničky vám na balkoně vytvoří bohaté kvetoucí převisy v různých barevných kombinacích.
 • Lobelky – zvolíte pro jejich něžně fialové, blankytně modré, růžové nebo bílé kvítky.
 • Plaménky – jsou popínavé a vytrvalé. Se správnými nádobami vydrží na balkoně celoročně.
 • Chmel japonský – zvolte pro jeho svěží zelenou barvu. Nečekejte výrazné květy. Místo nich vám dekoraci balkonu vytvoří zelené šištice a samotné listy.
 • Lichořeřišnice nebo hrachory – jsou popínavé letničky. Stačí jim připevnit provázek a vést je všude, kde si chcete balkon ozdobit.

Jižní strana

 • Muškáty, petunie, lobelky – vydrží i horkou jižní stranu, ale nesmíte opomenout stálý přísun vody. Vyberte si kvalitní samozavlažovací truhlíky a závěsné misky.
 • Netřesky, tlustice, rozchodníky – jsou nenáročné sukulenty, ideální pro neobvyklou dekoraci balkonu.
 • Bougainvillea – je popínavá rostlina. Kvete rudě a zbožňuje vyhřátá a slunná místa. Je-li váš balkon opravdu slunný a horký, pořiďte na něj bambusové rohože pro zastínění.

Západní strana

 • Fuchsie, netýkavky, hortenzie, begonie – všechny jsou vytrvalé a krásně kvetou. Přes zimu je nezapomeňte uchovat mimo mráz.
 • Vřes – je stálezelený a kvete bujně. Balkon vám zkrášlí i na podzim a v zimě.
 • Dřišťál – dekorativní rostlina přinese na balkon celoroční zeleň. Na podzim navíc přidá na ozdobu červené bobule.
 • Bylinky - pažitka, libeček, petrželka, kopr, estragon – balkon přeci nemusíte zkrášlovat jen květy :) Navíc bylinky zužitkujete v kuchyni.

Rostlin, které můžete na balkoně pěstovat, je celá řada. Toto je jen skromný výčet pro inspiraci.
A když navíc využijete dnešní moderní možnosti všemožných stojanů na květiny, ať už závěsných či stojacích, budete mít na balkoně zahrádku, o které se vám nesnilo!

zdroj: www.ireceptar.cz, zdroj foto: www.pixabay.com


Mohlo by vás zajímat

Apostille a superlegalizace: Klíčové procesy pro mezinárodní kupce nemovitostí

Apostille a superlegalizace: Klíčové procesy pro mezinárodní kupce nemovitostí

Pokud plánujete nákup nemovitosti v zahraničí, čeká vás podobně jako v případě pořízení nemovitosti u nás proces složený z několika kroků. U koupě domu či bytu v zahraničí musíte ale navíc počítat s překladem a ověřením pravosti důležitých listin, přičemž může být potřebný soudní překlad, apostila nebo superlegalizace. Co si pod těmito pojmy představit?

Home office a jeho dopad na sousedské vztahy

Home office a jeho dopad na sousedské vztahy

Popularita home office neboli práce na dálku rok od roku roste. Z průzkumu Hospodářské komory ČR, který proběhl v minulém roce, ostatně vyplynulo, že home office alespoň několik dnů v měsíci umožňuje 93 % zaměstnavatelů. Jaký vliv má home office na sousedské a rodinné vztahy a jak na problematiku práce z domova nahlíží zákon?