Archeopark v Pavlově: muzeum připomínající jeskyni lovců mamutů bylo otevřeno

Otevřeno! Unikátní muzeum na úbočí jihomoravských Pálavských vrchů a nádrže Nové Mlýny při slavnostním otevření spatřili první návštěvníci. Od neděle 29. 5. se dveře otevírají každému.

Archeopark v Pavlově: muzeum připomínající jeskyni lovců mamutů bylo otevřeno

Originální architektonická stavba skrývá poklady, které archeologové nalezli na stejném místě, kde jsou nyní vystaveny. A co víc - návštěvníci budou při tom, když vědci odkryjí další nálezy. Srdcem archeoparku je totiž téměř třicet tisíc let stará „skládka“ mamutích ostatků. Návštěvníci tak mohou práci archeologů pohodlně pozorovat ze stupínku za sklem. Moderní expozice navíc přibližuje život pravěkých lidí pomocí multimediálních show - videomappingů.

Zájemci tedy místo uvidí v takovém stavu, v jakém jej lidé ponechali před desítkami tisíc let a navíc
se díky moderním technologiím můžou ponořit do příběhů místa i tehdejších lidí
,“ přibližuje ředitel Regionálního muzea v Mikulově, pod které tato netradiční expozice spadá.

Místo totiž pro toto ojedinělé muzeum nebylo vybráno náhodně. Lokalita již několikrát vydala světové klenoty. Nedaleko odsud byla nalezena jedna z nejstarších soch na světě Věstonická venuše a mnoho kosterních pozůstatků – ať už pravěkých lidí nebo zvířat. V kamenech archeologové také našli první doklad o výrobě textilu na světě.

Jak vypadalo jedno z takových nalezišť, se návštěvníci mohou podívat přímo uvnitř archeoparku. Kromě zajímavých vykopávek bude ke zhlédnutí také na hrob tří paleolitický lidí, kteří svým unikátním uložením vypráví záhadný příběh. A čekají je i další překvapení. „Vystavujeme zde především originální artefakty a ostatky. Pouze ty nejvzácnější, jako je právě Věstonická venuše, jsou schovány v trezorech pod přísným dohledem.
Lidé se z archeologických nálezů starých tisíce let dozvědí něco o tehdejší krajině, způsobu obživy, lovu, životě a smrti, rituálech i umění
,“ prozrazuje autor libreta Jiří Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd.

Zážitkem jsou i samotné prostory. Architekti Radko Květ a Pavel Pijáček navrhli prostor tak,
aby evokoval jeskynní prostor, ve kterém žili lovci mamutů. Prakticky celý výstavní prostor je skrytý v terénní vlně. Do výšky se tyčí pouze věže, kterými se do podzemí dostává světlo. Uvnitř se také nachází dva průhledy, které odkrývají zdejší přírodu v celé kráse. Na jedné straně je vidět na pálavském vrchu zřícenina Dívčí hrady a z druhého se volně prochází na travnatou terasu s výhledem na vodní nádrž
Nové Mlýny. „Od počátku bylo naším cílem zpřístupnit nálezy návštěvníkovi přímo v místě – in situ. Proto jsme museli „zakopat“ celé muzeum pod zem. Poklady lovců mamutů se dají objevovat totiž až v hloubce čtyři až pět metrů. Samotná stavba proto musela být velmi citlivá, abychom nepoškodili žádný vzácný pozůstatek,“ vysvětlil architekt Radko Květ.

Jedno z nejmodernějších muzeí ve střední Evropě bude lákat návštěvníky a děti ze škol
i na zážitkový a vzdělávací program. V letošním roce to bude série přednášek od předních českých odborníků z Akademie věd, kteří postupně představí různé aspekty života pravěkých lidí.

Máme v plánu postupně využívat i venkovní prostory, kde budeme pořádat různé workshopy
a zážitkové experimentální programy. Vědci návštěvníky například naučí, jak se vyráběl v době kamenné textil, pazourkové kamenné nástroje nebo barvy. Přiblíží jim také paleolitickou hudbu. Připravujeme také vzdělávací program pro všechny stupně základních i středních škol
,“ přiblížil vize ředitel Kubín.

Otevřeno

duben, říjen, listopad pá–ne 9–12, 13–16
květen, červen, září út–ne 9–12, 13–17
červenec, srpen po–ne 9–18

Vstupné

základní 90 Kč | snížené 45 Kč (děti od 6ti let, studenti, senioři) | rodinné 200 Kč
V neděli 29. 5. 2016 je vstup zdarma


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.