Aukce nemovitostí. Ostražitost je na místě

Aukce nemovitostí jsou fenoménem této doby. Za zvýšeným zájmem o tuto službu stojí zcela jistě aktuální situace na trhu nemovitostí. Velký přetlak poptávky žene ceny nemovitostí nahoru a pro realitní makléře je někdy obtížné z cenových map určit odpovídající prodejní cenu. Proto ji určí až aktuální zájem ze strany poptávajících.

Aukce nemovitostí. Ostražitost je na místě

Opravdu zájemce uhradí nejvyšší cenu?

V dnešní době jsou na trhu běžné dva systémy. První, který dává zájemcům čas a klid na předložení nabídky dle jejich reálných možností. Obvykle se taková nabídka předkládá tzv. obálkovou metodou, e-mailem, nebo jinou elektronickou formou. Majitel pak z předložených nabídek vybírá tu pro něj nejvhodnější. Ovšem ne vždy to kritérium vhodnosti musí být nutně nabídková cena. Pro někoho může být rozhodující i rychlost úhrady finančních prostředků nebo požadavek na předání nemovitosti.

Ve druhém systému se aukce děje formou přihazování tak, jak je to známé například u dražeb. Tento způsob je zajímavý pro všechny, kteří chtějí vidět aktuálně předkládané nabídky a na ně příhozem reagovat. Nevýhodou je značná polarita výsledku, která přináší problémy pro další průběh jednání. Na jednu stranu se cena nemusí dostat na nejvyšší úroveň, protože zájemci již prostě výše nepřihazují a kupující, který by byl ochoten zaplatit i více, zůstává v aukci sám. Oproti tomu je pak řada aukcí nastavena s velmi nízkou „startovací“ cenou s motivem přilákat co nejvíce zájemců. Ti pak často „soutěží“ pod vlivem emocí. Provozovatelé dražebních portálů potvrzují, že výsledná cena bývá někdy vyšroubována tak vysoko, že ji zájemce po zralé úvaze není ochoten za nemovitost zaplatit.

Odměna za navýšení ceny

Zde by měl každý klient zbystřit. Provize za zprostředkování může být nastavena různými způsoby. Tím nejčastějším je procentuální ohodnocení makléře z nejvýše dosažené ceny. Velmi nebezpečný způsob je tzv. podílem na navýšení. Pokud má makléř sjednanou provizi z prodejní ceny, a navíc si vezme ještě odměnu z navýšeného rozdílu, může to být pro prodávajícího značně nevýhodné. V konečném efektu tak může dostat mnohem méně peněz, než kdyby prodával bez aukce.

Jak je to u hypoték?

Finanční zprostředkovatelé a zejména odhadci nemovitostí uvádí, že nemovitosti kupované z aukcí nelze nacenit na jejich prodejní cenu. Každý zájemce by si tak měl důkladně promyslet, jaký je jeho strop a nenechat se dohnat k něčemu, co pro něj nebude realizovatelné.

V případě zájmu o aukci nemovitosti nás neváhejte kontaktovat na aukce@nextreality.cz

Podrobná pravidla aukce naleznete zde

Zdroj foto: Next Reality


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.