Brzy půjdu do školy

Přehouplo se pár zim, z našeho miminka už je pořádný jinoch nebo mladá slečna a s hlavou hrdě vztyčenou hlásí: „Brzy půjdu do školy!“

Jak dítě správně vybavit, aby zvládlo období plné změn v klidu a s nadhledem? Onou výbavou teď nemyslíme aktovku, penál a sešity, ale to, co si ponese uvnitř sebe. Co všechno by mělo vědět, umět a mít, aby se na své školní cestě srovnalo se všemi nástrahami. Dítě není třeba na školu speciálně připravovat. Rodičovská láska a péče, kterou jste mu celá ta léta věnovali, by měla obsahovat vše potřebné. Povinná školní docházka u nás začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku (pokud není povolen odklad). Před nástupem do školy, musí dítě absolvovat „Zápis“. K zápisu je nutná osobní účast dítěte a minimálně jednoho rodiče (či zákonného zástupce). Účelem tohoto procesu je zhodnocení fyzické, psychické a sociální zralosti dítěte. Obvykle formou rozhovoru a lehkých zábavných testů pedagogové zjišťují, jak je dítě na školní docházku připraveno. Prověří si, jak je schopno komunikovat (slovní zásoba, výslovnost), jak je samostatné, zda nepláče či není vystrašené. Zajímají se, jak umí držet tužku, zda zná nějaká písmenka a umí je napsat. Všímají si, jak se dítě soustředí. Vyzkouší základní znalosti. Zda zná školák celé své jméno, ví, kde bydlí, co dělá maminka a tatínek. Jedná se v podstatě o jednoduchý souhrn všech dovedností dítěte. Nepožaduje se nic, s čím by se dítě při standardní výchově nesetkalo. Děti reagují na příchod do školy různě. Jedno se těší, druhé se obává, zda všechno zvládne, jak má, některé do školy vůbec nechce. Neváhejte děti motivovat kladnými příklady. Budeš mít nové kamarády, dovedeš si číst svou oblíbenou knížku sám a dozvíš se spoustu zajímavého. Rozhodně není dobré děti školou strašit. Tam tě paní učitelka srovná, tam se s tebou mazlit nebudou. Do školy se společně těšte. Na zápis se slavnostně oblečte, nezapomeňte na fotoaparát nebo kameru a za odměnu, jak dítě všechno zvládlo, zajděte na slavnostní oběd nebo do cukrárny.Žádný stres, šest let jste dávali svému potomkovi to nejlepší, co jste dokázali, takže nástup do školy pro vás bude jen dalším zvládnutým krokem.


Mohlo by vás zajímat

Vrácení přeplatku na dani

Vrácení přeplatku na dani

Pokud chcete přiznání k dani z příjmů vyřídit co nejdříve a zároveň žádáte o vrácení přeplatku na dani z příjmů, počkejte s jeho podáním až na únor.

Jak přepsat nemovitost na děti

Jak přepsat nemovitost na děti

V rámci rodiny je běžné, že se rodiče rozhodnou potomkům darovat svou nemovitost. Někdy s tím ovšem nečekají až na stáří, ale přepíšou nemovitost na své ještě nezletilé děti. Na co je v takovém případě třeba pamatovat?

Hotely v době koronavirové

Hotely v době koronavirové

Dva aktuální problémy realitního byznysu v Česku – nedostatek bytů na trhu a hotely na odpis – našly společné řešení. Ubytovací zařízení zející kvůli pandemii prázdnotou totiž nejenom dočasně fungují na pronájem, ale některá se na byty vyloženě mění.