Jak připravit zahradu na jaro?

Zima letos nebyla nijak průbojná a jaro přišlo dříve, než je obvyklé. Už nyní se venku teploty šplhají nahoru a jaro klepe na dveře prakticky od února. Nyní je čas připravit zahrádku nebo předzahrádku na teplé období. Jak na to?

Jak připravit zahradu na jaro?

Zkontrolujte nářadí

Před tím, než se pustíte do přípravy zahrady na jaro, bude nutné zkontrolovat všechno zahradní nářadí, ale také elektrické a palivové pomocníky. Po zimě, zejména v případě nevhodného skladování, mají především benzínové sekačky na trávu či vertikutátory problém nastartovat. Nářadí může být zase zrezlé a dřevěné rukojeti navlhlé a ztrouchnivělé. Jistě nechcete, aby se vám hrábě nečekaně rozpadly v ruce

Záhony potřebují zorat

Pokud si na zahradě pěstujete vlastní plodiny v záhonech, je nejvyšší čas záhony zorat. Protože je půda stále po zimě vlhká, půjde plevel a nežádoucí rostliny ven snadno. Takto očištěný záhon je potřeba řádně zrýt a provzdušnit. Pokud záhony nemáte, ale po nějakém toužíte, pak je vhodná doba pro jeho vytvoření. Nejprve bude potřeba z místa odstranit všechny nežádoucí drny a trsy, následně půdu zorat do hloubky cca 25 až 30 cm, a potom z ní odstraňte všechny kořínky plevele.

Kompostování

Poté, co jsou záhony náležitě zryté, bude potřeba je pohnojit. Na to je ideální kompost, který se stávající zeminou řádně promíchejte. Vytvoření vlastního kvalitního kompostu je poměrně složité a časově náročné. Nejlepší kompost se vytváří vrstvením mokrého a suchého rostlinného odpadu. Takový kompost nemusíte nutně dávat na záhony každý rok, stačí obrok. Výjimkou je jílovitá půda, která dobře plodí každoročním kompostováním.

Trávník jako na golfovém hřišti

Právě nyní je ideální doba začít řešit trávník. Pokud zahrada vypadá, jako kdyby na ní vtrhlo stádo koz a je posetá holými místy, nebo potřebuje kompletně nový trávník, pak je čas ho osít. Na jaře se trávník pomalu vzpamatovává ze zimy a má největší šanci k regeneraci a doplnění. Nezapomeňte ho před osetím kompletně zbavit plevele a nežádoucích rostlin, které jsou po zimě změklé vodou, a půjdou tak snadno odstranit.

Výsadba květin, stromů, plodin i bylinek

Později, v březnových dnech, je vhodná doba na výsadbu nových rostlin a stromů. Stávající dřeviny potřebují postřik před jarem, než stihnou zaútočit škůdci. Nejvíce je postřik třeba v případě ovocných stromů, jako jsou broskvoně, které škůdci milují, ale před pučením hrozí i jejich kadeřavost. U nich je vhodná doba na postřik třeba již v únoru nebo začátkem března. Nové stromy a rostliny mají připravenou půdu po orbě a kompostování, a je tedy nejvyšší čas je zasadit.


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.