Obnova vnitrobloku U Smaltovny

V roce 2017 se spolek Bieno zapojil do obnovy vnitrobloku U Smaltovny. Cílem pro první rok bylo zahájit změnu - začít aktivizovat komunitu a připravit návrh pro obnovu v praxi.

Obnova vnitrobloku U Smaltovny

Vnitroblok, lépe řečeno dvůr U Smaltovny, je dlouhodobě zanedbanou lokalitou, která má velký potenciál vytvořit živý a hodnotný vnější obytný prostor sloužící svým obyvatelům. Obdélníkový půdorys s betonovým povrchem přiléhá k bytovému domu s třiceti domácnostmi. Dvůr na kratších stranách od podobných sousedních dvorů oddělují zdi s vrátky, která se dříve využívala k průchodu. Čelní stranu dvora s orientací na východ tvoří vysoká neudržovaná zeď nadzemních garáží, které jsou přístupné z protilehlých domů. Na dvůr není možné vjíždět a v dnešním stavu slouží zejména jako stanoviště popelnic.

![](/upload/_public/magazine/img/clanek smaltovna bieno.jpg)

Na podzim 2017 proběhla série setkání obyvatel. Programem prvního bylo společné zamyšlení k určení současných hodnot a problémů a k predikci vítaných činností a aktivit. Další schůze ověřily nápady, představily inspirace a řešení odjinud a společně se debatovalo o možné podobě a náplni. Vysoký počet hlasů získaly přírodní zelené prvky a vůbec nejvyšší prioritou byl návrh na ozelenění dominantní zdi. Spolek Bieno prozkoumal, jak zelené zdi fungují na obdobných místech. Zkušenosti jsme zapracovali a výsledkem je návrh na ozelenění zdi s osevním plánem. Výběr rostlin se opírá o zpětnou vazbu od obyvatel.

Jako vybavení dvora lidé v první fázi preferovali kompostér a lavičku. V lednu 2018 jsme společnými silami instalovali rotační kompostér. Vybráno bylo dvoukomorové zařízení s nezávislým otáčením komor. Rotační kompostér nabízí oproti klasickému snadnější a rychlejší přeměnu zbytků na živiny. Pro úspěšné kompostování je nezbytné dodržovat pravidla, se kterými jsme obyvatele seznámili.

„Od dalšího pokračování si slibujeme nárůst povědomí rezidentů a chuti do obnovy vnitroareálových prostranství, nejen U Smaltovny. Díky zapojení Biena dokážeme na konkrétních situacích demonstrovat postup obnovy a motivovat zájem o oživení vnitrobloků v širší skupině vlastníků a obyvatel“, říká Michal Křivohlávek, předseda Bieno.


Mohlo by vás zajímat

Sousedé nabízí novou klientskou zónu pro správce

Sousedé nabízí novou klientskou zónu pro správce

Portál sousede.cz rozšiřuje své portfolio služeb a vsází na spolupráci se správními firmami. Cílem je vytvořit jedno společné místo pro všechny lidi kolem bytového domu, tak aby správa domu byla co nejpohodlnější.

Hlídání katastru na sousedé.cz

Hlídání katastru na sousedé.cz

Na sousedé.cz pro Vás neustále vylepšujeme a vyvíjíme nové služby. Další v řadě služeb v rámci Vašeho předplatného je hlídání katastru, tak abyste měli přehled a Váš dům u nás vždy pod kontrolou.