Požár bytového domu a jak na něj? 2. část - Jak předcházet požáru?

Z hlediska pojišťovny je požár vedle povodně nebo záplavy nejrozšířenější riziko, při kterém dochází k velkým materiálním škodám, je ohroženo zdraví, život. Proto přinášíme 2. část informací o požáru bytového domu a jak na něj. Tentokrát se dozvíte, jak požáru předcházet.

Požár bytového domu a jak na něj? 2. část - Jak předcházet požáru?

Vyhláška o požární ochraně

Vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, v příloze č. 4 přesně stanovuje druhy a množství přenosných hasících přístrojů ve stavbách bytových domů.

Tak například cit. - na každých započatých 200 m2 půdorysné plochy všech podlaží domu, přičemž se do této plochy nezapočítávají plochy bytů, je stanoven jeden hasicí přístroj vodní nebo pěnový s hasicí schopností 13A nebo přenosný hasicí přístroj práškový s hasicí schopností 21A.

Pokud objekt nebude splňovat nařízení vyhlášky, hrozí majiteli pokuta, v případě nového objektu pak, že nebude zkolaudován.

Investice do hasících přístrojů se rozhodně vyplatí. Navíc, v nabídce Kooperativy je automaticky připojištěno jejich případné odcizení.

Samozřejmostí, ale často ne úplně dodržovanou, by dále měly být volné chodby, schodiště, únikové cesty a východy pro evakuaci osob, materiálu či vedení hasebního zásahu.

Práva a povinnosti vlastníka domu

Vlastník domu odpovídá za dodržování povinností na úseku požární ochrany ve všech společných prostorách, za povinné revize. Mít revize elektrických a plynových zařízení, správně vyčištěné komíny je základem požární bezpečnosti. Zdaleka to ale nestačí. Kontrolovat se musí hasicí přístroje, hydranty, stabilní hasicí zařízení i elektronická požární signalizace. U všech zařízení se provádí kontrola provozuschopnosti jednou ročně. Navíc elektronická požární signalizace vyžaduje každý měsíc zkoušku činnosti ústředny a každý půlrok celkovou zkoušku činnosti. Hasicí přístroje kromě kontroly provozuschopnosti musí mít periodickou zkoušku každých 5 let (vodní a pěnové hasicí přístroje každé 3 roky). Není toho málo, ale je to nutné, účelné.

Na druhé straně, vlastní domácnost zabezpečenou proti požáru má ale málokdo, a přitom to není nijak složité, ani drahé. Například autonomní hlásiče požáru/kouře jsou jednoduché přístroje, které včas detekují vznikající požár a vyvolají poplach, jejich připojení na ústřednu není nutné. Instalaci zvládne každý, stačí k tomu hmoždinky a běžné nářadí. Ideálně je lze umístit do každé místnosti, ale stačí i v centrální části bytu, například chodbě.

A nakonec – pojištění

Pojištění je nezbytné a pro převážnou většinu vlastníků bytových domů samozřejmé.

Základem je dobře stanovená hodnota domu. Pokud si nebudete jisti, se stanovením tzv. pojistné částky Vám ochotně pomůže obchodní zástupce Kooperativy. A v průběhu pojištění je dobré pak nezapomínat na míru inflace, zhodnocení domu, například výstavbou půdních bytů, to vše může cenu Vašeho domu zvýšit.

Vedle pojištění bytového domu a v souvislosti s nejčastějším místem požáru je na místě i pojištění domácnosti. Zde opět platí – stanovit odpovídající pojistnou částku pro zařízení a vybavení bytu, jeho stavebních součástí a příslušenství, jako je například zabudovaná kuchyňská linka, vestavěné skříně.

A ještě – zjistěte si, zda je Vás dům skutečně pojištěn, pokud ne a jste vlastníkem bytové jednotky, sjednejte si její pojištění.

Přečtěte si také:

Požár bytového domu a jak na něj - 1. část

Asistenční služby se mohou hodit i v pojištění majetku

Podle čeho bych si měl volit pojištění majetku? Na co je výhodné se pojistit?

Více o Kooperativě

Zdroj foto: Pixabay.com


Mohlo by vás zajímat

Dobré vzpomínky s Dobrou rekonstrukcí

Dobré vzpomínky s Dobrou rekonstrukcí

Co vás dělá šťastnými? My se tak cítíme ve chvíli, když jedeme kolem opraveného domu, kde se lidem lépe bydlí. Kolem míst, kam jsme přivezli kvalitu ve formě stavebnictví nebo třeba projektového managementu. Kde se nevyhazovaly peníze oknem. Kde nám za naši práci děkujete, a my se na vás pokorně usmíváme.