Přímá volba prezidenta

Po dlouhé diskuzi schválil 8.2.2012 Senát novelu Ústavy České republiky, která poprvé v historii země umožní přímou volbu prezidenta.

Přímá volba prezidenta

Při schvalování v Poslanecké sněmovně podpořili vládní návrh poslanci všech parlamentních politických stran s výjimkou komunistů. V Senátu hlasovalo pro přijetí novely 49 senátorů ze 75 přítomných. Pro byli zejména senátoři z ČSSD a ODS. Změna Ústavy týkající se přímé volby prezidenta začne platit 1. října 2012.

Novela zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky, není příliš rozsáhlá, její obsah lze shrnout do několika stručných bodů:

 • Volba prezidenta republiky se bude konat tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva.
 • Právo volit bude mít každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let.
 • Návrh na kandidáta musí podat nejméně 50 tisíc občanů ČR nebo nejméně 20 poslanců nebo nejméně 10 senátorů.
 • Volbu prezidenta republiky vyhlašuje předseda Senátu.
 • Volby se konají v posledních šedesáti dnech volebního období úřadujícího prezidenta republiky, nejpozději však třicet dnů před uplynutím volebního období úřadujícího prezidenta.
 • V případě, že se úřad prezidenta uvolní před uplynutím jeho volebního období, koná se volba do devadesáti dnů.
 • V prvním kole může být prezidentem zvolen pouze kandidát, který obdržel nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů.
 • Pokud v prvním kole žádný z kandidátů neuspěl, postupují do druhého kola dva nejúspěšnější kandidáti.
 • Ve druhém kole vítězí kandidát, který obdržel nejvyšší počet platných hlasů.
 • Senát bude mít možnost se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy.
 • Ústavní soud pak může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.

Při schvalování ústavní novely ve Sněmovně byly přijaty i dva pozměňovací návrhy ČSSD. Přímo volený prezident by podle nich směl přerušit či zastavit trestní stíhání pouze se souhlasem premiéra či pověřeného ministra a imunita prezidenta by měla být omezena pouze na dobu výkonu jeho funkce. Návrh aby byl podpis premiéra nebo případně v druhé navrhované variantě souhlas Senátu nutný i ke jmenování členů bankovní rady ČNB už přijat nebyl.

Současnému prezidentovi Václavu Klausovi vyprší mandát 7. března 2013. Při dodržení všech lhůt by se první přímá volba prezidenta měla konat v termínu od 7. ledna do 5. února roku 2013. Podmínkou je ale přijetí prováděcího předpisu, kterým je zcela nový zákon o volbě prezidenta republiky. Ten je v současné době připraven a předložen k posouzení vládě. Protože se jedná o tzv. volební zákon, musí být přijat jak Poslaneckou sněmovnou, tak Senátem, v tomto specifickém případě nemá Sněmovna pravomoc přehlasovat případné senátní veto. V případě nepřijetí prováděcího zákona by po skončení funkčního období Václava Klause nebylo možné zvolit nového prezidenta, jeho pravomoci by si pak dle čl. 66 Ústavy rozdělili předseda vlády a předseda Poslanecké sněmovny.


Mohlo by vás zajímat

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.