Střednědobé pronájmy: O co se jedná?

Slyšeli jste už o střednědobých pronájmech? Pokud ne nebo se chcete o nich dozvědět více či se zrovna nudíte, tak začněte tímto prvním dílem našeho seriálu o střednědobých pronájmech. Rádi bychom Vám tak ukázali, co jsou střednědobé pronájmy vlastně zač a proč se u pronajímatelů bydlení těší stále větší oblibě. Pohodlně se usaďte, začínáme.

Střednědobé pronájmy: O co se jedná?

Střednědobé pronájmy neboli pronájmy na pár měsíců se na českém trhu objevily ve velkém teprve nedávno. Konkrétně v květnu roku 2016 se naše partnerská společnost Flatio rozhodla zaměřit na zprostředkování právě tohoto typu ubytování. Od té doby Flatio svoji nabídku neustále rozšiřovalo, až nakonec úspěšně proniklo i do zahraničí. Ale zpět k věci. Střednědobé pronájmy tedy trvají pár měsíců, zpravidla 1–6. Jedná se o něco mezi hotelem a dlouhodobým pronájmem. Tento typ pronajímání láká především ty pronajímatele, kteří chtějí svůj majetek dobře zúročit, avšak nemají tolik času, aby se mohli naplno věnovat krátkodobým pronájmům.

Dlouhodobé pronájmy

Dlouhodobé pronájmy trvají klasicky jeden rok a více. Pronajímatelé si vyberou vhodného zájemce, který v jejich bytě potom zůstane klidně i několik let. A v podstatě bez větších starostí dostávají každý měsíc nájem, aniž by museli každý den něco řešit. Dlouhodobé pronájmy jsou však nejméně výnosné.

Krátkodobé pronájmy

Krátkodobý pronájem je pronájem na pár dní. Něco jako ubytování v hotelu. Jedná se o nejvýnosnější a na druhou stranu i nejnáročnější způsob pronájmu bydlení. Krátkodobým pronájmům se tak může věnovat pouze člověk, který má na to dostatek času, jelikož je například na rodičovské dovolené, v důchodu, studuje, má flexibilní pracovní dobu nebo částečný úvazek. Alternativou je využití zprostředkovatele nebo správce, který se vám o pronájem postará. Otázkou je, o kolik si potom takový pronajímatel vydělá navíc. Při legálním pronájmu nemovitostí je potřeba počítat s 15% srážkou na daních. Pokud se navíc rozhodnete pronajímat krátkodobě, může být takový typ pronájmu klasifikován jako podnikání. Rázem si tak musíte založit živnostenský list a v případě plateb v hotovosti vás čekají i starosti s EET. Střednědobé pronájmy se v tomto ohledu podobají dlouhodobým pronájmům.


Mohlo by vás zajímat

Se službou výkup nemovitosti dostane prodávající peníze do 48 hodin

Se službou výkup nemovitosti dostane prodávající peníze do 48 hodin

Zdálo by se, že prodat nemovitost dnes není žádný problém. I přes koronavirovou pandemii je neustále velký zájem o koupi prakticky všech typů rezidenčních nemovitostí (bytů, domů, pozemků i rekreačních objektů). Poptávka vysoce převyšuje nabídku. Prodejci proto mají pocit, že jakmile dají svoji nemovitost na prodej, potenciální zájemci jim utrhají ruce.

V chaloupky stínu dobře. Češi znovu objevují kouzlo chat a chalup

V chaloupky stínu dobře. Češi znovu objevují kouzlo chat a chalup

Kdo by si to před pár lety pomyslel. Realitní trh zaznamenává enormní zájem o chaty a chalupy. Rekreační objekty jsou zkrátka v kurzu a koupěchtiví klienti se nebojí nákupu ani chat nebo chalup v dezolátním stavu. Pokud je to u lesa, v blízkosti chráněné krajinné oblasti nebo poblíž hor, miliony jen létají. Kde se to v Češích vzalo?