Tradice české židle - společnost TON

Bystřice pod Hostýnem, místo se stopadesátiletou tradicí výroby ohýbaného nábytku. Místo, kterému Michael Thonet založením továrny na ohýbaný nábytek v roce 1861 předurčil osud na dalších 150 let.

Tradice české židle - společnost TON

Historie společnosti TON

Bystřice pod Hostýnem, místo se stopadesátiletou tradicí výroby ohýbaného nábytku. Místo, kterému Michael Thonet založením továrny na ohýbaný nábytek v roce 1861 předurčil osud na dalších 150 let. Továrna v Bystřici pod Hostýnem dodnes fascinuje všechny nově příchozí a získává si je. Nejstarší místo na světě, kde se dodnes vyrábí nábytek podle principu svého zakladatele. Zdejší výrobní závod v Bystřici pod Hostýnem vyráběl od svého vzniku až do roku 1953 pod názvem THONET v různých podobách podle aktuálních poměrů na trhu a ve vlastnických strukturách. Od roku 1953 vyrábí v tomto místě ohýbaný nábytek firma TON.

Víte že židle byla výrazem moci? Kdo měl židli, trůn, ten vládl. Poddaní seděli pouze na lavicích – např. v kostelech či klášterech. Více o historii židlí a další zajímavosti.

MICHAEL THONET

Thonetův systém ohýbání dřeva pro výrobu nábytku nespadl z nebe. Fyzikální vlastnost dřeva – ohebnost po působení vlhkosti a tepla – byla známa stovky let před Thonetem. Až přišel z Anglie kolem roku 1830 nový typ židlí se šavlovitě prohnutými nohami. Teprve takový tvar bylo smysluplné vyrábět ohýbáním. A Michael Thonet to zkusil. Nejprve to nebyla pára ale lázeň v horkém klihu a i formy byly úplně jiné než ty pozdější tovární. Tvary anglických židlí ovšem Michael Thonet nijak neměnil; nechtěl měnit módu ale technologii. Proto dnes nacházíme v zámcích a muzeích v Porýní mnoho židlí, o kterých jen odborník může s jistotou říci, jestli jsou vyrobeny tradiční stolařkou technikou nebo ohýbáním. A když ohýbáním, tak jestli je to práce Michaela Thoneta nebo některého z jeho okolních následovníků.

TON dnes

Dnes je TON českou akciovou společností vycházející z tradice řemeslného umění za současné aplikace nových trendů v nábytkářském průmyslu, přičemž řadu z nich sami iniciujeme. Naše produkty jsou v současnosti exportovány do více než 60 zemí světa. Novinky v našem sortimentu každoročně prezentujeme na prestižních mezinárodních výstavách jako Salone del Mobile Milano, IMM Cologne nebo 100% Design London. Při vývoji nových modelů spolupracujeme s významnými českými i zahraničními designéry jako je René Šulc, studio Olgoj Chorchoj, Alexander Gufler, Eugenia Minerva a mnozí další.

Ocenění

S vlnou mladých designérů přišla také řada významných ocenění jak na českém tak na zahraničním poli. Mezi nejprestižnější patří Reddot design award 2011 pro křeslo Merano a Honourable mention v rámci Reddot award pro němého sluhu Petalo, Interior innovation award pro barovou židli Rioja, věšák Tee, židli 002. Celkem společnost získala 18 ocenění.


Mohlo by vás zajímat