Ukliďme si v sousedství

V sobotu 8. dubna proběhne na území České republiky dobrovolnická úklidová akce Ukliďme svět, Ukliďme Česko 2017. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek v našem okolí.

Ukliďme si v sousedství

Oficiálním organizátorem úklidu je Spolek Ekosmák společně s Českým svazem ochránců přírody. Princip akce spočívá v zapojení co největšího množství dobrovolníků. Skupiny dobrovolníků sdružují organizátoři místních úklidů, ti jsou pak zodpovědní za úklid v lokalitě, kterou sami vyberou. Jsou to klíčové osoby pro uskutečnění úklidu a s podporou organizačního týmu USUČ zajistí hladký průběh celé akce. Na webové stránce projektu se můžete zaregistrovat jako organizátor úklidu (s povinnostmi z toho plynoucími), ale také jako dobrovolník. Dobrovolníci, jež mají zájem přidat ruku k dílu, si na interaktivní mapě úklidů vyberou skupinu, ke které se chtějí připojit. V termínu úklidu se pak sejdete na konkrétním místě a společně jej uklidíte.

Do úklidových akcí se zapojují nadšenci ze všech koutů republiky. Uklízejí například školáci, politici, úředníci, skauti, děti z dětských domovů, vysokoškoláci, důchodci, lékaři, prodavači nebo ekologové. V den úklidu potkáte v rukavicích a s pytli v ruce zkrátka všechny, kterým není lhostejné jejich zanedbané okolí. Pro orientaci a kvalitnější přípravu akce se rozlišují čtyři základní typy úklidů: úklid zájmové skupiny, obecní úklid, školní úklid a firemní úklid. Tyto úklidy se od sebe liší především osobou organizátora akce a pravděpodobnými účastníky.

Projekt i pro letošní rok získal dotační podporu od Ministerstva životního prostředí. Ministr životního prostředí Richard Brabec k tomu řekl:,,Podpoříme například známý projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017, který motivuje veřejnost, aby změnila přístup k černým skládkám a nakládání s odpadem. Oceňuji, jak se tento projekt každým rokem rozšiřuje a zapojuje se do něj víc a víc lidí. Loni se úklidů skládek účastnilo přes 86 tisíc lidí po celé zemi. Takovéto projekty napomáhají šířit potřebnou osvětu, pocit odpovědnosti k přírodě i k našemu nejbližšímu okolí, což je také důvod, proč tuto akci ministerstvo každoročně zaštiťuje." Pro samotné účastníky akce to především znamená dostatečný počet ochranných rukavic a odpadkových pytlů, které nabízí hlavní organizátor akce. I tak ale organizátor oceňuje všechny účastníky, kteří si ochranné pomůcky a ostatní materiál opatří sami. Nabízené pytle a rukavice se totiž pokusí spravedlivě rozdělit těm, kdo je nejvíce potřebují, přednost budou mít školní a dětské kolektivy a skupinky jednotlivců. Zároveň se také apeluje na ekologii a s ní spojenou recyklaci.

Šance se zapojit pro dobrou věc, se nabízí i těm, kdo se společného úklidu nemohou zúčastnit. Víte ve svém okolí o černé skládce a nevíte jak postupovat? Na webové stránce projektu lze najít informace o mobilní aplikaci ZmapujTo. Přes chytrý telefon nahlásíte černou skládku nebo přeplněný kontejner – vyfotíte; v mapě přesně vyznačíte polohu; vyberete, jaký typ odpadu se v místě nachází; a odešlete. Všechna hlášení se (po nezbytné kontrole zaslaných údajů) objeví v interaktivní mapě a dotčené obce pak mají možnost zaslané informace využít a nahlášený problém řešit.

Nalákali jsme vás? Chcete udělat něco pro své okolí a třeba i spojit síly se svými sousedy? Podrobné informace o projektu najdete na webových stránkách projektu .

Zdroj foto:


Mohlo by vás zajímat