Ukliďme si v sousedství

V sobotu 8. dubna proběhne na území České republiky dobrovolnická úklidová akce Ukliďme svět, Ukliďme Česko 2017. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek v našem okolí.

Ukliďme si v sousedství

Oficiálním organizátorem úklidu je Spolek Ekosmák společně s Českým svazem ochránců přírody. Princip akce spočívá v zapojení co největšího množství dobrovolníků. Skupiny dobrovolníků sdružují organizátoři místních úklidů, ti jsou pak zodpovědní za úklid v lokalitě, kterou sami vyberou. Jsou to klíčové osoby pro uskutečnění úklidu a s podporou organizačního týmu USUČ zajistí hladký průběh celé akce. Na webové stránce projektu se můžete zaregistrovat jako organizátor úklidu (s povinnostmi z toho plynoucími), ale také jako dobrovolník. Dobrovolníci, jež mají zájem přidat ruku k dílu, si na interaktivní mapě úklidů vyberou skupinu, ke které se chtějí připojit. V termínu úklidu se pak sejdete na konkrétním místě a společně jej uklidíte.

Do úklidových akcí se zapojují nadšenci ze všech koutů republiky. Uklízejí například školáci, politici, úředníci, skauti, děti z dětských domovů, vysokoškoláci, důchodci, lékaři, prodavači nebo ekologové. V den úklidu potkáte v rukavicích a s pytli v ruce zkrátka všechny, kterým není lhostejné jejich zanedbané okolí. Pro orientaci a kvalitnější přípravu akce se rozlišují čtyři základní typy úklidů: úklid zájmové skupiny, obecní úklid, školní úklid a firemní úklid. Tyto úklidy se od sebe liší především osobou organizátora akce a pravděpodobnými účastníky.

Projekt i pro letošní rok získal dotační podporu od Ministerstva životního prostředí. Ministr životního prostředí Richard Brabec k tomu řekl:,,Podpoříme například známý projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017, který motivuje veřejnost, aby změnila přístup k černým skládkám a nakládání s odpadem. Oceňuji, jak se tento projekt každým rokem rozšiřuje a zapojuje se do něj víc a víc lidí. Loni se úklidů skládek účastnilo přes 86 tisíc lidí po celé zemi. Takovéto projekty napomáhají šířit potřebnou osvětu, pocit odpovědnosti k přírodě i k našemu nejbližšímu okolí, což je také důvod, proč tuto akci ministerstvo každoročně zaštiťuje." Pro samotné účastníky akce to především znamená dostatečný počet ochranných rukavic a odpadkových pytlů, které nabízí hlavní organizátor akce. I tak ale organizátor oceňuje všechny účastníky, kteří si ochranné pomůcky a ostatní materiál opatří sami. Nabízené pytle a rukavice se totiž pokusí spravedlivě rozdělit těm, kdo je nejvíce potřebují, přednost budou mít školní a dětské kolektivy a skupinky jednotlivců. Zároveň se také apeluje na ekologii a s ní spojenou recyklaci.

Šance se zapojit pro dobrou věc, se nabízí i těm, kdo se společného úklidu nemohou zúčastnit. Víte ve svém okolí o černé skládce a nevíte jak postupovat? Na webové stránce projektu lze najít informace o mobilní aplikaci ZmapujTo. Přes chytrý telefon nahlásíte černou skládku nebo přeplněný kontejner – vyfotíte; v mapě přesně vyznačíte polohu; vyberete, jaký typ odpadu se v místě nachází; a odešlete. Všechna hlášení se (po nezbytné kontrole zaslaných údajů) objeví v interaktivní mapě a dotčené obce pak mají možnost zaslané informace využít a nahlášený problém řešit.

Nalákali jsme vás? Chcete udělat něco pro své okolí a třeba i spojit síly se svými sousedy? Podrobné informace o projektu najdete na webových stránkách projektu .

Zdroj foto:


Mohlo by vás zajímat

Se službou výkup nemovitosti dostane prodávající peníze do 48 hodin

Se službou výkup nemovitosti dostane prodávající peníze do 48 hodin

Zdálo by se, že prodat nemovitost dnes není žádný problém. I přes koronavirovou pandemii je neustále velký zájem o koupi prakticky všech typů rezidenčních nemovitostí (bytů, domů, pozemků i rekreačních objektů). Poptávka vysoce převyšuje nabídku. Prodejci proto mají pocit, že jakmile dají svoji nemovitost na prodej, potenciální zájemci jim utrhají ruce.

V chaloupky stínu dobře. Češi znovu objevují kouzlo chat a chalup

V chaloupky stínu dobře. Češi znovu objevují kouzlo chat a chalup

Kdo by si to před pár lety pomyslel. Realitní trh zaznamenává enormní zájem o chaty a chalupy. Rekreační objekty jsou zkrátka v kurzu a koupěchtiví klienti se nebojí nákupu ani chat nebo chalup v dezolátním stavu. Pokud je to u lesa, v blízkosti chráněné krajinné oblasti nebo poblíž hor, miliony jen létají. Kde se to v Češích vzalo?