Reklama

Využijte 10% slevu na objednávku, kód SOUSEDEKNIHA

Vylaďte si podzimně balkon

, 3. 11. 2016

Chlad nám pomalu zalézá pod bundy a kabáty, pro podzimně laděný balkon to není žádný problém. Pokud teplotám přizpůsobíme výběr rostlin, můžeme si venkovní prostory ještě příjemně podzimně vyzdobit.

Podzimní počasí nenahrává zrovna přívětivým podmínkám pro rostliny, a tak jen některé vydrží nečas s grácií. Příkladem mohou být druhy rostlin vybrané pro osázení nádoby na naší fotografii. Velice oblíbené v tomto období jsou vřesy. Sehnat je můžeme v jemných tónech bílé a růžové až po syté odstíny růžové až téměř fialové barvy. Vřesy vydrží i mírné mrazy, pomoci jim můžeme tepelnou izolací.

Širokou paletu barev nabízí sortiment chryzantém, pro svou odolnost jsou stálicí podzimních dekorací. V našem aranžmá je použit světlý odstín fialové barvy. Chryzantémy jsou ovšem chameleony rostlinné říše a množství barev a tvarů květů je nepřeberné. Vzrostlá chryzantéma v líbivé nádobě poslouží k dekoraci i jako solitér.

Šedo-stříbrný keřík s českým názvem drátovec nebo krásnohlávek (Calocephalus, Leucophyta) je u nás stále více oblíbenou dekorativní rostlinou. Pochází z Austrálie a nepatří proto mezi mrazuvzdorné druhy. Svou zdobností nám přináší užitek po celý rok, zachová si ji ovšem i po případném zmrznutí či uschnutí. Drátovec ideálně doplní sytě barevné druhy rostlin, pro svou univerzálnost je oblíbený i ve floristických aranžmá.

Naše podzimně laděné aranžmá doplňují ještě barevné hlávky okrasných kapust. Kapusty vydrží i velmi nízké teploty. S klesající teplotou dokonce jejich barva získává na intenzitě. V květinářství seženeme menší i vzrostlejší rostliny, záleží na našich požadavcích. Celou dekoraci doladí už jen drobné doplňky – okrasné tykve, umělé muchomůrky a dřevěné zápichy sov. Těchto malých dekorací seženeme v dobrém květinářství nebo zahradnictví mnoho.

Pro výsadbu využijeme běžně dostupné zeminy pro balkonové rostliny, pro kyselo-milné substrát s rašelinou. Rostliny v podzimním aranžmá sázíme blízko k sobě, v tomto období totiž u nich neočekáváme velké přírůstky. Se zálivkou to nepřeháníme, rostliny ji na podzim nepotřebují mnoho. A poslední věc – nezapomeňte svým nákupem podpořit lokálního květináře či zahradníka a nakupte materiál u něj. Pomůže vám s výběrem rostlin, poradí jejich nároky, anebo případně vše vysází za vás.