Znáte Svátek sousedů?

Nabízí se myšlenka, že se jedná o akci vycházející z projektu Sousedé.cz ☺ Ale není tomu tak.

Znáte Svátek sousedů?

Svátek sousedů je dobrovolnický projekt zaměřený na podporu dobrého sousedstv. Jeho čeští koordinátoři se inspirovali akcemi jinde v Evropě

Projekt Sousedé.cz spolupracuje s občanským sdružením Svátek sousedů od loňského roku.

S myšlenkou uspořádat Svátek sousedů přišel dlouholetý starosta jedné z městských částí Paříže Atanase Périfan. Chtěl, aby se sousedé setkávali nejen kvůli praktickým problémům, ale aby si také společně užili příjemný den. Ve Francii proběhl první Svátek sousedů v roce 1999, v roce 2005 se slavil už v 377 evropských městech za účasti 4,5 milionu lidí. Od té doby se tato tradice rozrostla do mnoha dalších evropských zemí.

V České republice se Svátek sousedů poprvé konal v roce 2006. Mezi prvními pořadateli byla vedení obcí, občanská sdružení i rodiny v Praze, Líšnici, Dobré vodě, Záměli a dalších městech a obcích. Mnozí z desítek prvních pořadatelů v tradici pokračují, každý rok se hlásí noví organizátoři z různých částí republiky.

Každá pořádající skupina pojímá oslavy podle svého. Někteří je připravují mnoho dětských her nebo atrakcí, jiní zvou přátele z domu na grilování, soutěží o nejlepší salát, či buchtu, promítají si záběry z historie obce, společně zpívají, sportují, či malují.

Co je Svátek sousedů? Svátek sousedů je nekomerční a neformální společenská akce při níž se setkáte se sousedy.

Kdo může akci uspořádat? Kdokoliv, v České republice ji zatím pořádaly hlavně obce, občanská sdružení, školy, knihovny, rodiny i jednotlivci.

Kde se může svátek konat? Můžete pozvat sousedy k sobě domů, nebo se dohodnout na využití společných prostor Osvědčilo se akci pořádat na zahradě, či v parku, někde obce vyhradí k oslavě celou ulici.

Jak svátek připravit? Informujte sousedy, že je zde příležitost pobýt spolu – společně vymyslete a připravte prostory, program, občerstvení– každý může donést něco. K dobré atmosféře přispěje hudba, hry pro malé i velké.

Kdy se svátek slaví? Nejčastěji poslední pátek v květnu. Pro letošní rok 2012 vychází termín akce na 1. června. V České republice Svátek sousedů poprvé proběhl 30. května 2006.

V rámci spolupráce Sousedé.cz a Svátku sousedů o.s. jsme požádali paní Helenu Langšádlovou, bývalou starostku Černošic, poslankyni a předsedkyni sdružení Svátek sousedů o účast v Poradně na téma: “ Svátek sousedů.” V této Poradně se budete moci ptát na jakékoliv podrobnosti týkající se svátku sousedů.

Poradna bude v termínu od 21. – 25. května 2012.
Najdete ji zde:


Mohlo by vás zajímat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Pojištění nemovitosti nezapomínejte včas aktualizovat

Máte platnou smlouvu na pojištění nemovitosti? Děláte jistě dobře, protože případné škody pro vás mohou být likvidační. Jako klíčové se ale ukazuje, abyste tuto smlouvu dostatečně často aktualizovali a uváděli co nejpřesnější hodnotu pojišťované nemovitosti. Jen tak se vyhnete nepříjemnému zklamání při likvidaci škody.

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Rekordní rok 2020: Nejvíce prodaných bytů za deset let

Na pražském trhu s novými byty zaznamenaly developerské společnosti v posledním loňském čtvrtletí doslova explozi poptávky. Celkem se jim podařilo prodat na 2050 jednotek, což je nejvíc za posledních deset let. Díky tomu dohnaly ztráty v prodejích z druhého kvartálu a celkově rok zakončily na počtu 5800 prodaných nových bytů.