Stay negative, but we will think positive

Zatímco loňský rok otřásl téměř všemi segmenty realit, ten letošní bude podle znalců z oboru rokem obnovy a reakce na ten předchozí. Změní se životní styl i strategie investorů a prosadí se i nové formy bydlení.

Stay negative, but we will think positive

Snaha odhadnout další vývoj v realitách měla ještě před několika měsíci stejnou úspěšnost jako věštění z křišťálové koule. Proměnlivé predikce, které dominovaly komentářům v době pandemie, se už s novým rokem vytrácejí. Svět vkládá naději do vakcinace a experti staví své předpovědi na jistějších základech.

Investice do nemovitostí

Karty jsou dnes rozdány jasně. Vlády po celém světě tisknou kvůli záchraně ekonomiky obrovské množství peněz. Globálně velmi nízké úrokové sazby se však podle Jaromíra Sladkovského, ředitele Raiffeisen investiční společnosti, dříve či později projeví inflací. Jinými slovy znehodnocením úspor.

Obecně reálnou hodnotu si naopak zachovají alternativní investice, jakými jsou obrazy, komodity, vína či měny. „Bohatší lidé budou mít obavy před tímto vývojem investovat do realit, ať jde o čtvrtý, či pátý byt. A vzhledem k tomu, že poptávka po novostavbách na českém trhu stále převyšuje nabídku, není důvod, aby ceny rezidenčních nemovitostí tento rok klesaly,“ vysvětluje expert.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Podle Vladimíra Zuzáka, ředitele společnosti Maxima Reality, může dojít ke krátkodobému poklesu cen až o 15 procent u méně atraktivních starších nemovitostí, zejména u panelových bytů a nemovitostí v okrajových lokalitách.

Zájemci o tyto byty patří k nižší střední třídě, která teprve letos bude naplno zasažena ekonomickou krizí. Vládní programy zatím držely nezaměstnanost na nízké úrovni, ale až tento rok přijde řada lidí o práci a bude muset zůstat v nájmu,“ předpovídá a upozorňuje s poukazem na aktuální zprávu ČNB, která považuje nemovitosti v Česku za nadhodnocené o 17 až 25 procent, že i u těchto nemovitostí vycházejí bankovní odhady podstatně nižší než prodejní cena.

Nájemní boom

Jak známo, chronický nedostatek bytů je důsledkem především pomalého povolovacího procesu ve stavebnictví. Hlavní metou letošního roku tak podle Davida Jiruška, mluvčího společnosti Finep, bude zajistit dostupnost bydlení pro různé skupiny obyvatel a zájemce o nové bydlení, a to tak, že se nabídka rozprostře do tří forem bydlení – vlastnického, nájemního a družstevního.

Ve Finepu jsme se rozhodli podpořit dostupnost bydlení obyvatel Prahy posílením segmentu nájemního a družstevního bydlení. Nájemní segment budeme realizovat ve spolupráci s nemovitostními fondy a na trh uvádět nabídku již vybavených bytů určených pro okamžité bydlení,“ říká mluvčí. Za prvořadý pro letošní rok považuje trend nájemního bydlení, k němuž se bude stále více uchylovat i vyšší střední třída, také Prokop Svoboda, majitel společnosti Svoboda & Williams. „Na rezidenční trh budou zároveň ve větší míře vstupovat silní privátní investoři, penzijní a korporátní fondy, čímž začne postupně růst počet velkých nájemních celků,“ uvádí.
Ceny pronájmů přitom paradoxně budou ve velkých městech mírně klesat nebo stagnovat, míní Vladimír Zuzák. Což je dáno tím, že se kvůli pandemii vytratili z Prahy a Brna zahraniční manažeři a na univerzity se nevrátili studenti, kteří se zatím učí dálkově. „Nečekám, že by se některý z těchto trendů v roce 2021 zvrátil. Ceny nájemného se na původní úroveň ještě určitě nevrátí. Tržní nájemné v Praze je nyní o zhruba 15 procent nižší, v centru až o 20 až 30 procent,“ dodává.

Komerční mix

Ještě divočejší rok zažily loni nemovitosti komerční. Na pandemii doplatily kanceláře, hotely a také obchodní centra. Sklady a logistická centra díky boomu online obchodování naopak posílily. A podle Jaromíra Sladkovského je podobný vývoj čeká i letos. U obchodních center je naopak budoucnost ve hvězdách.
Teprve se ukáže, jak moc se změní nákupní chování lidí poté, co zvládneme pandemii. Myslím, že u velkých obchodních center typu Palladium nebo Arkády nastane stagnace, případně pokles. U menších, která jsou postavena na prodejcích potravin a tamní obyvatelé jsou zvyklí si do nich zajet a nakoupit také věci v lékárně či něco na sebe, pokles nezbytně být nemusí,“ říká bankovní expert.

S podobnou předpovědí pro tento segment přišla i společnost CBRE, která vydala zprávu EMEA Real Estate Market Outlook 2021. Z ní například vyplývá, že zatímco loni spadly celkové investice do komerčních nemovitostí v Evropě o 25 procent, letos by se měly zvýšit o pět až deset procent a napřesrok se vrátit na úroveň před pandemií. U kanceláří pak poradenská společnost předpokládá pro letošek obnovu s přetrvávající poptávkou po prémiových a kvalitně vybavených prostorech v centrech měst.

Více o Premium Media Group a.s.

Zdroj: estate.cz

Zdroj foto: Pixabay.com


Mohlo by vás zajímat

Schodolezy vám pomohou překonat bariéry

Schodolezy vám pomohou překonat bariéry

Když jsme mladí a zdraví a nastěhujeme se do krásného bytu ve třetím patře bez výtahu, nenapadne nás, že jednou může nastat situace, kdy se ocitneme v pasti, odříznuti od zbytku světa. Schody se stávají nečekaným problémem.