svátek sousedů v Dobré Vodě

Obyvatelé Dobré Vody oslaví po šesté Svátek sousedů

svátek sousedů v Dobré Vodě

Karlovarský kraj / Toužim – Dobrá Voda // 30. 5. 2012

Konec května již tradičně patří v Dobré Vodě u Toužimi oslavě svátku sousedů, který se každoročně slaví po celé Evropě. Nejinak tomu bude i letos, kdy se ve čtvrtek 31. května v 16 hodin sejdou již po šesté obyvatelé Dobré Vody a jejího okolí, aby společně netradičním způsobem strávili odpoledne. Cílem svátku je budování a zlepšování sousedských vztahů. O to již deset let usiluje právě i organizátor akce nezisková organizace Český západ působící mimo jiné v Dobré Vodě, kde žije asi stovka obyvatel, z nichž většinu tvoří téměř devádesátičlenná převážně romská komunita.

Na letošní oslavu se obyvatelé Dobré Vody sejdou na prostranství před komunitním centrem Českého západu, kde se mohou těšit na povídání o obci a jejích proměnách, bližší seznamování sousedů skrze hry a plnění společných úkolů, ale i na vyhlášení vítězů gurmánské soutěže. V letošním ročníku se soutěží o nejlepší halušky připravené na jakýkoliv způsob. Vloni porota vybírala z 15 národních jídel a nakonec vyhrálo tradiční romské jídlo – lokše s masovou směsí. Ceny pro vítěze vyrobily romské ženy v textilní dílně Českého západu. Na závěr oslavy je připraven společný táborák a opékání buřtů.

V obyvatelé Dobré Vody se během roku scházejí na několika společných akcích. Kromě oslavy svátku sousedů je to například předvánoční putování k živému Betlému, sobotní veřejné brigády, které mají za cíl zkrášlovat veřejná prostranství obce. V obci probíhá od jara do podzimu také soutěž o nejkrásnější rozkvetlé okno nebo různé další akce. Všechny tyto akce v letošním roce podpořil Úřad vlády ČR, sekce pro lidská práva, v rámci projektu Na vlastní nohy.

Před 14 dny Dobrou Vodu například navštívili romští hudebníci z Prahy - Mário Bihári a kapela Bachtale Apsa, a minulý víkend se v obci uskutečnila první letošní veřejná brigáda. Sešla se sedmdesátka dospělých a dětí, kteří uklízeli veřejná prostranství v obci, sekali trávu, budovali nový chodník nebo natírali autobusovou zastávku.

V Dobré Vodě, kde není jiné kulturní ani společenské vyžití, jsou podobné aktivity, jako je oslava svátku sousedů, velmi důležité. Lidem pomáhají vytvářet si pevnější vztah k místu, kde žijí, a setkávat se svými sousedy. Svátek sousedů vznikl v roce 1999 v Paříži, v roce 2006 se slavil poprvé v ČR a o rok později i v Dobré Vodě. Svátek se slaví poslední týden v květnu nebo první v červnu. Termín pro daný rok je zveřejňován na www.european-neighbours-day.com.

Občanské sdružení Český západ působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji. Zde pomáhá lidem řešit jejich tíživé životní situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Poskytuje sociální služby, nabízí vzdělávání, poradenství při zaměstnávání a právní poradenství, volnočasové programy pro děti a zapojuje občany do veřejného života. Principem práce Českého západu je, že se snaží nedělat práci za druhé. Naopak podporuje lidi tak, aby postupně dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a uměli brát své životy do vlastních rukou. Bližší informace najdete na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz.

zdroj:

Mgr. Eva Haunerová – tisková mluvčí, Český západ o.s.

Více informací o svátku sousedů naleznete:

www.svateksousedu.cz

www.european-neighbours-day.eu

video: https://www.european-neighbours-day.com/en/videos


Mohlo by vás zajímat