Můžeme navýšit schválenou částku na rekonstrukci per rollam?

Na shromáždění jsme si schválili rekonstrukci elektroinstalace společných prostor ve výši 1 250 000 Kč. Po zpracování projektu jsme se ale dostali k částce 1 600 000 Kč, což je navýšení ceny v neschválené výši. Předpokládám, že naší povinností, tedy výboru SVJ, je svolat shromáždění a znovu schválit provedení rekonstrukce v nové potřebné výši. Nebo je možné navýšení schválit per rollam, tedy jednotlivé vlastníky obejít a získat jejich písemný souhlas s vyšší cenou?

Můžeme navýšit schválenou částku na rekonstrukci per rollam?

Odpovídá: MGR. JAN BAUER, PRÁVNÍ ANALYTIK KLUSÁK ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ – LAW FIRM

V případě, že shromáždění v souladu s § 1208 písm. f) bodu 7 občanského zákoníku rozhodne o rekonstrukci společných částí domu v maximální částce 1 250 000 Kč, jsem toho názoru, že pokud mají dle projektu a rozpočtu skutečné náklady tuto částku přesahovat o 350 000 Kč je nezbytné, aby shromáždění odsouhlasilo navýšení nákladů a znovu rozhodlo o rekonstrukci společných částí domu za částku 1 600 000,- Kč.

ROZHODUJÍ STANOVY

V případě, že stanovy daného společenství vlastníků umožňují, aby o rekonstrukci společných částí domu bylo rozhodování formou per rollam, je samozřejmě takový postup možný. Pokud tento postup stanovy nepřipouštějí, nezbude než svolat k tomuto rozhodnutí zasedání shromáždění. Rozhodující je tedy úprava ve stanovách.

Nepřehlédněte!

Jak hlasovat mimo shromáždění, listinně nebo elektronicky?

Elektronické hlasování 21. století

Možnosti hlasování společenství vlastníků v současných podmínkách pandemie COVID-19 a nečastější pochybení při něm

Elektronickým hlasováním pomůžete omezit šíření nákazy koronaviru


Mohlo by vás zajímat

Moderní řešení detekce úniku plynu v bytových jednotkách

Moderní řešení detekce úniku plynu v bytových jednotkách

Přestože v České republice žádný zákon nenařizuje povinnost detekovat nebezpečné plyny v domácnostech, je instalace detektorů důrazně doporučována. Obzvláště pak v bytových domech představuje únik plynu riziko nejen pro obyvatele dané bytové jednotky, ale celého domu.

Domy s vlastní kotelnou mohou ušetřit desítky tisíc na DPH. Mnoho domů o tom neví, nebo se bojí změny?

Domy s vlastní kotelnou mohou ušetřit desítky tisíc na DPH. Mnoho domů o tom neví, nebo se bojí změny?

Teplo je již řadu let zařazeno ve snížené sazbě DPH 10 % resp. 12 % od roku 2024, naproti tomu plyn a elektřina nakoupené samostatně jsou v základní sazbě 21 %. Všechny centrálně vytápěné domy nakupují vytápění a teplou vodu s nižší sazbou DPH než bytové domy s vlastní kotelnou, které si nakupují plyn či elektřinu sami. Může váš dům také ušetřit?